1. Anasayfa
  2. Gündem

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır
0

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Rinoplasti, lokal veya genel anestezi ile yapılır. Bir cerrah, operasyon sırasında cilt altındaki kemik ve kıkırdak yapılarını değiştirir. Bu değişiklikler, bazen burun ucundan, bazen de burnun içinden kesiler kullanılarak yapılır. Hasta ve cerrahın tavsiyesi değişiklikleri oluşturur.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği, burun yapısını değiştirmek için uygulanan bir estetik operasyondur. Burun şekil bozukluklarını düzeltmek, boyutunu değiştirmek veya işlevlerini iyileştirmek için bu operasyonlar yapılabilir ayrıca burun estetiği hem estetik hem de fonksiyonel nedenlerle gerçekleştirilebilir. Nefes alma sorunları yaşayan hastalar için de burun iç yapısını düzelten bir operasyon yapılabilir.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Rinoplasti, hem estetik hem de fonksiyonel amaçlarla yaptırılan yetişkinler ve bazen gençler için uygundur. Bu operasyon, yüz gelişimini tamamlamış ve psikolojik olarak hazır olan kişiler için idealdir. Burnunda bir kaza nedeniyle şekil bozukluğu olanlar ya da doğuştan gelen bir kusuru düzeltmek isteyenler bu operasyonu yaptırabilir.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Rinoplasti sonrası morluk ve şişliklerden kaçınmak için hastaların başlarını yüksekte tutmaları ve burna darbe almamaları önerilir. Doktorlar düzenli olarak ilaçlarını kullanmalıdır ve kontrolleri aksatmamalıdır.

Burun estetiği ameliyatının (rinoplasti) başarılı bir şekilde tamamlanması ve olası sorunların ortadan kaldırılması için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

Şişlik ve Morluklar: Ameliyat sonrası ilk birkaç gün boyunca gözler ve burun mor ve şiş olabilir. Bu zamanla ortadan kalkacaktır ve bu normaldir.

Yatırken başınızı yüksekte tutmalısınız. Bu, şişliği azaltma potansiyeline sahiptir.

Fiziksel Aktiviteler: İlk birkaç hafta boyunca çok fazla fiziksel aktivite yapmamaya dikkat edin. Burnunuza zarar vermeden dikkatli olun.

Gözlük ve Güneş Gözlüğü: Ameliyat sonrası bir süre boyunca, yeni şekillendirilmiş buruna zarar verebilecek gözlük veya güneş gözlüğü takmaktan kaçının.

Burnu sık sık sümkürmemek: Ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca burnunuzu sık sık sümkürmeyin.

Alkol ve sigara tüketimi: Sigaranın iyileşmeyi yavaşlattığı bilinmektedir. Ameliyatın öncesi ve sonrası alkollü ve sigara içmemelidir.

Doktorun Önerileri: Doktorunuz size verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalı ve tavsiyelerine uymalısınız. Ek olarak, kontrolleri hızlı bir şekilde tamamlamak çok önemlidir.

Burunda Bant veya Atel: Doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca burnunuzda bant veya ateli olmamalıdır.

Sıcaklık: İlk günlerde saunada veya buhar odasında duş alırken çok sıcak su kullanmayın.

Beslenme: İlk günlerde sıcak, baharatlı ve asidik gıdalardan kaçının. Yumuşak gıdalara odaklanın.

Burun estetiği operasyonu sonrası iyileşme süreci her bireyin kendine özgü olabilir. Bununla birlikte, bu tavsiyelere uymak iyileşme sürecini hızlandırabilir ve ameliyat sonucunun en iyi şekilde olmasına yardımcı olabilir. Herhangi bir ağrı, anormallik veya sorun yaşadığınızda doktorunuza danışmalısınız.

Burun (Rinoplasti) Estetik Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Hastanın durumu ve operasyon iyileşme sürecini etkiler. İlk birkaç gün içinde şişlik ve morluklar tipik olarak ortaya çıkar. Ancak bu belirtiler giderek azalır. Normalde tam iyileşme birkaç hafta sürer.

İstanbul da Kaç Gün Kalmalı ve Kaç Gece Hastanede Kalmalıyım?

Rinoplasti operasyonu İstanbul’da yapıldıktan sonra genellikle bir gece hastanede kalmanız önerilir. Bununla birlikte, hastaların İstanbul’da tam iyileşme ve kontrol süreci için yedi ila on gün kalması önerilir.

Hasta Ne Zaman Taburcu Olur?

Hastanın burun estetiği (rinoplasti) operasyonu sonrası ne zaman taburcu edileceği, operasyonun karmaşıklığı, hastanın genel sağlık durumu ve doktorun tavsiyelerine bağlı olarak değişebilir. Rinoplasti operasyonundan sonra hastalar genellikle kısa bir süre sonra iyileşirler. Operasyon tamamlandıktan sonra hasta evlerine dönebilir.
Bu süre, hastanın iyileşme sürecine ve operasyonun karmaşıklığına bağlıdır. Özellikle rinoplasti gibi operasyonların ardından hasta ek bakım gerektirebilir.
Her durumda, hastanın sağlık durumu ve doktorun önerileri, taburcu olma sürecini belirler. Operasyondan sonra dikkat edilmesi gerekenler ve olası komplikasyonlar için doktorun tavsiyelerine dikkat etmek çok önemlidir.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur Mu? Morluk ya da Şişkinlik Olur Mu?

Her operasyondan sonra hafif bir ağrı hissetmeniz normaldir; ancak genellikle ağrı kesici kullanarak bu ağrıyı hafifletebilirsiniz. Operasyondan sonra ilk günlerde morluk ve şişlik yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler zamanla ortadan kalkacaktır.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği operasyonunun maliyeti, cerrahın deneyimi, kullanılan malzeme ve tekniklere bağlı olarak değişebilir, bu nedenle burun estetiği fiyatları ile ilgili en doğru bilgiyi almak için özel hastaneler veya kliniklerle konuşmak önerilir.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir