1. Anasayfa
  2. Gündem

Donuk Omuz Tanısı

Donuk Omuz Tanısı
0

Donuk Omuz Tanısı

Donuk omuz, omuz hareketlerinin azalmasına neden olur. Bu genellikle omuz ağrısı ve ağrısı neden olur. Hastanın semptomlarını dinlemek, fiziksel muayene yapmak ve omuzun hareketlerini değerlendirmek, tanının başlangıcıdır. Bazı durumlarda, omuzlardaki ek sorunları belirlemek için röntgen veya magnetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi görüntüleme testleri de kullanılabilir.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Çoğunlukla, donuk omuzun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, donuk omuzda önceki yaralanmalar, diyabet veya kalp hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar ve uzun süreli omuz hareketsizliği bu durumun gelişme riskini artırabilir. Omuz kapsülünün daralması ve kalınlaşması nedeniyle omuzun hareketi genellikle sınırlıdır.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk omuz tedavisinde sıklıkla ağrı kesiciler, anti-inflamatuar ilaçlar ve fiziksel tedavi kullanılır. Tedavi genellikle omuz ağrısını ve iltihabı hafifletmek, omuz hareketlerini iyileştirmek ve normal işlevselliğini geri kazanmak için kullanılır. Omuz hareketliliği donuk omuz tedavi sürecinde özel egzersiz ile geliştirilebilir. Bazı durumlarda, omuza steroid enjeksiyonu yapılabilir. Omuz kapsülünü hafifletmek için geleneksel yaklaşımlar başarısız olabilir. Bununla birlikte, fizik tedavi ve ilaç tedavisi genellikle çoğu hasta için başarılıdır.

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz ekleminin içini incelemek için uygulanan minimal invaziv bir cerrahi yöntem diz artroskopisi Artroskop, işlem sırasında dizdeki küçük kesiklerden birine yerleştirilir. Bu, cerrahın dizdeki sorunları teşhis edebilmesi ve gerektiğinde düzeltebilmesi için eklemin içini büyük bir ekranda görmesini sağlar.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz artroskopisi, daha önce tanı konulamamış diz ağrılarının nedenini belirlemek, yırtılmış menisküsü veya anterior çapraz bağını onarmak, kıkırdak parçalarını veya serbest cisimleri çıkarmak ve iltihaplı sinovyal dokuyu çıkarmak için kullanılır. Bu aynı zamanda diz eklemi rahatsızlıklarının (örneğin osteoartrit) tedavisinde de kullanılabilir.

Diz Artroskopisi Faydaları

Diz artroskopisinin çok sayıda avantajı vardır. Öncelikle, işlem minimal invaziv olduğu için hastaların iyileşme süreleri genellikle daha kısadır ve komplikasyon olasılığı daha düşüktür. İkincisi, bir cerrahın direkt olarak eklemin içine bakabilmesi, daha doğru bir teşhis koymasına ve daha özel sorunları çözmesine izin verir. Artroskopik prosedür sırasında ihtiyaç duyulan düzeltmeler yapılabilir. Hastalar daha az ağrı yaşar ve iyileşmeleri daha hızlıdır.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz yırtığı, omuzdaki rotator manşet tendonlarının yırtılmasıdır. Omuz yırtığı, özellikle tenis ve beyzbol gibi atış yapan sporlarda oynayanlar için daha yaygındır. Bu yırtıklara, çok fazla çalışma, yaşla birlikte tendonların zayıflaması, ağır kaldırma veya omuza doğrudan bir darbe neden olabilir ve omuz yırtığı sık sık aynı hareketleri yapan veya fiziksel olarak zorlu işler yapan kişilerde daha sık görülür.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Omuz yırtığının en yaygın belirtileri, omuzda ve kolda ağrı, zayıflık, hareket veya hareket sırasında tıkırtı veya tıkırtı sesi ve omuzu kaldırırken veya belirli hareketler yaparken ağrıdır. Geceleri ağrıları tipik olarak daha kötüleşir, bu da uykuya dalmalarını zorlaştırabilir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Omuz yırtığı, hastanın tıbbi geçmişini ve semptomlarını inceledikten sonra teşhis edilir. Omuzunuzun hareketini, gücünü ve stabilitesini doktor kontrol edebilir. Kesin bir teşhis koymak için daha fazla görüntüleme testi gerekebilir. Bu testlerin bir parçası olarak ultrason, röntgen ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) olabilir. Doktor, omuzdaki yırtığın ne kadar büyük olduğunu ve hangi bölgede olduğunu belirlemek için bu görüntüleme testlerini kullanabilir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir